Zapowiedzi

On. Człowiek który przybył w góry - Łukasz Razowski

W Tatrach dochodzi do serii tajemniczych śmierci turystów. Doniesienia medialne mówią o atakach niedźwiedzi, bądź też nieszczęśliwych wypadkach. Tymczasem do skąpanego w mgle i smogu jesiennego Zakopanego przyjeżdża dziennikarz z Wysp Brytyjskich, który lata temu wyemigrował z Polski. Wydawać by się mogło, że tylko on wpadł na wątek łączący osoby, które poniosły śmierć w górach. Dziennikarz, Jeremiasz, w poszukiwaniu nowej energii do pracy i zwalczenia wypalenia zawodowego, postanawia zbadać sprawę i napisać artykuł życia. Jeszcze nie wie, że pobyt w Zakopanem będzie tak naprawdę pozaczasową wędrówka w głąb siebie i walką ze swoimi własnymi demonami.

Premiera: 18.03.2024

Maleńkie Zło - Janusz Niżyński

"Maleńkie Zło" to fascynująca opowieść o człowieku stojącym nad egzystencjalnym klifem, który podczas utraty świadomości doznaje objawień z odległych czasów i historycznych epok. Tytułowe Maleńkie Zło jest uosobioną częścią mrocznych zakamarków duszy mojego bohatera, mimowolnym kompanem w podróży podejmującym rozliczne uczynki, aby wpływać na jego decyzje i interpretować fakty według własnej retoryki odmiennej od retoryki bohatera... Czy jednak zawsze było i pozostanie personifikacją "zła" i tylko samego "zła"? Zaskakującą odpowiedź czytelnik pozna w finałowych rozdziałach powieści.

"Maleńkie Zło" to książka o tematyce historycznej z elementami fantastyki, nierzadko mającymi wyraziste zakorzenienie na gruncie nauki. To powieść dla miłośników starożytnych kultur i poszukiwaczy sensu życia. To książka dla dociekliwych czytelników niewątpiących w możliwość istnienia życia po życiu, ale również atrakcyjna lektura dla pasjonatów mitów, legend i historii.

Premiera: 18.03.2024

Makani - Katarzyna Jasińska

Kiedyś, gdy na świecie istniała magia i żyły pradawne istoty, panował ład i porządek. Niestety szybko to się jednak zmieniło. Historia ta prowadzi Was drogą dziewczyny, która będzie zmuszona odkupić winy swojej matki. Zesłana na ziemię żyje beztrosko, gdy pewnego dnia pod drzwiami domu swojej przyjaciółki otrzymuje prezent od tajemniczego ofiarodawcy. Szare życie śmiertelniczki zmienia się bezpowrotnie. Od tej pory do jej świata wkrada się magia... Zła magia... Będzie musiała stawić czoło przeciwnościom losu, a przede wszystkim pokonać własne słabości i lęki. Czy bliscy, których kocha nad życie będą w stanie jej pomóc? Czy wizja śmierci zmotywuje ją do działania i popchnie w kierunku przeobrażenia się w nieustraszoną wojowniczkę? Czasami nie wszystko kończy się jednak tak, jakbyśmy tego chcieli...

Premiera: 18.03.2024

Chcę widzieć twój uśmiech - Monika Gutek

Historia rodzinna, w której dwóch mężczyzn kocha tą samą kobietę. Zdrada, rozłąka, cierpienie, problem z alkoholem, niepewność, prawdziwa miłość i poświęcenie. To uczucia, jakie towarzyszą bohaterom, trzymając w ciągłym napięciu. Czy ojciec i syn znajdą nitkę porozumienia? Czy Lena, po tym jak jej życie legło w gruzach, potrafi się podnieść, a może ktoś jej w tym pomoże? A Wojtek, czy już zawsze będzie ukrywać swoje uczucia i żyć ze świadomością, że zakochał się w niewłaściwej kobiecie? Wszystkiego dowiecie się, czytając o ciepłej, zwykłej rodzinie z Lublina, gwarantuję, że bohaterowie na długo pozostaną w Twojej pamięci, a opowieść wciągnie Cię jak chrupanie chipsów.

Premiera: 18.03.2024

Diabelski Pył - Mariusz Fic

Damon Erwinwood to z pozoru zwykły mężczyzna, który w tragicznych okolicznościach ginie wraz z żoną w wypadku. Jednak nie spodziewa się, że owe wydarzenie będzie dla niego zaledwie początkiem udręki. Rozdzielony z żoną, odrzucony przez niebiosa i niechciany przez piekło trafia w pobliże enigmatycznej, gotyckiej Katedry. Tam spotyka Cherubina Andrealfusa, który składa mu propozycję nie do odrzucenia. Mężczyzna ma powstrzymać armię Królestwa Inferium w inwazji na czyściec, a w zamian będzie mógł połączyć się ze swoją kobietą w Raju.

W drodze do upragnionego celu przemierza wiele tajemniczych miejsc oraz spotyka mniej lub bardziej przychylne mu istoty. W tej drodze uświadomi sobie jak ważną rolę odegra w rywalizacji pomiędzy Światłem, a Ciemnością…

Premiera: 18.03.2024

Światy Urojone - Sohei

"Stara, dobra fantastyka, jaką wielbiliśmy i pisaliśmy przed laty w Klubie Twórców - tylko nowa. Sohei wrócił do entuzjazmu, młodości, swojej i mojej, ale z doświadczeniem dojrzałego wieku, oczytania i swych japońskich fascynacji. Polecam."

Rafał A. Ziemkiewicz

Premiera: 18.03.2024

@krajobrazy_myśli - Ewelina Gierasimiuk - Merta

Nastoletnia Marta, wychowywana przez sfrustrowana matkę, jest wrażliwą dziewczyną o mocno zaniżonym poczuciu własnej wartości. Rozwód rodziców, utrata kontaktów z ojcem, wybuchy złości mamy oraz kłopoty szkolne tworzą spirale negatywnych doświadczeń z którymi dziewczyna sobie nie radzi. Kłębiące się w niej emocje próbuje wylewać na karty pamiętnika, do których czytelnik ma wyrywkowy wgląd oraz w poetyckich publikacjach w mediach społecznościowych. Kiedy to nie pomaga, ucieka w zachowania autodestrukcyjne: okalecza swoje ciało. Kiedy poznaje w Internecie starszego od siebie Szymona, zakochuje się bez opamiętania i przez chwile wydaje się, ze zaczyna patrzeć na życie przez różowe okulary.

Premiera: 18.03.2024

Królowa Egiptu - Kacper Doliński

Irina – córka doradcy greckiego króla, pod wpływem szantażu trafia na dwór nowego władcy Egiptu, Ramzesa. Szybko jednak przekonuje się, że bogowie nie pozwolą jej spędzić reszty życia jako zwykła nałożnica. Mimo strachu oraz lęku młoda dziewczyna ulega uczuciu i wraz z egipską wiarą przyjmuje imię Meritre siadając u boku swego męża na tronie. Wraz z objęciem władzy nowa królowa wplątuje się w niebezpieczną grę na pałacowym dworze. Grę przepełnioną intrygami, wrogami oraz zdrajcami, gdzie wygraną jest pozycja oraz władza. Pomimo zagrożeń Meritre postanawia przeciwstawić się dworskim układom i ochronić siebie, Egipt oraz tych, których kocha. Wraz z rzuceniem wyzwania rozpoczyna się walka o tron, miłość i chęć zemsty ba wrogach, a tej ostatniej pragnie w szczególności.

Premiera: 18.03.2024

Moje Uniwersytety - Lesław Morawski

Cały czas wydawało mi się, że zostałem stworzony do rozwiązywania problemów, a tym czasem - jak się okazało - największym problemem - jestem sam.

Życie jest bardzo niebezpiecznym zajęciem - śmiertelność zawsze osiąga pułap stu procent. Mając to na uwadze opisywałem - moim zdaniem - w sposób "łatwy i przyjemny" prawie wszystko co przyszło mi spotkać na swojej drodze, a trochę tego było.

Napisałem to po to, by czytelnik mógł to przeczytać i trochę się pośmiać, i jednocześnie pomyśleć, bo treści zawarte w tym tomiku są dobre na samotne zimowe wieczory, jak i rozmowy w miłym towarzystwie.

Przesłanie jest proste - życie jest jak partia pokera, zawsze ktoś wyciągnie asa z rękawa. I tym przesłaniem namawiam do przeczytania tego tomiku.

Premiera: 25.03.2024

Wydarzenia i ludzie - Fryderyk Topolski

Nie cierpię na brak wyznań natury ekspiacyjnej – w końcu same wspomnienia mówią tu za siebie. Przedstawia Pan okres pasjonujący – myślę o okresie tużpowojennym, a raczej o mechanizmie przejmowania władzy, który ukazuje Pan od strony najmniej znanej i niezwykle ważnej – od strony zakładania zrębów nowej administracji, przejmowania i organizowania przemysłu, zrębów nowej gospodarki. Pisze Pan o tym bardzo skrótowo, a przecież to niezwykle istotne i mało znane. Okres katowicki uważam za kluczowy, istotny i rozdział na temat organizacji i uruchomienia przemysłu węglowego, ukazujący sprawę od strony mechanizmu przejmowania władzy uważałabym za niezwykle ciekawy i bez precedensów w polskim piśmiennictwie nie tylko historycznym, lecz także politologicznym. Gdyż był to wytrych do władzy i pokazuje to Pan klarownie, choć pozostawiając niedosyt.

Barbara Toruńczyk, z listu do autora (kwiecień 1986 r.)

Nie mam wątpliwości, że krytycy Twoi domagają się więcej informacji o Twoim zerwaniu z komunizmem. Domagają się zapewne, żeby całe Twoje opowiadanie było tłumaczeniem się z tego, że byłeś przez wiele lat komunistą, że grałeś pewną rolę w ruchu i że zerwałeś z nim dopiero po nagromadzeniu dużej ilości faktów i spostrzeżeń. Otóż chciałem powiedzieć, że ja nie podzielam takich pretensji. Oczywiście, jeżeli człowiek przystępuje do opisywania historii swojego życia, musi poświęcić dostatecznie dużo miejsca i uwagi swojemu stosunkowi do komunizmu. Ale jeżeli się nie ma czegoś szczególnie ważnego do powiedzenia, to nie trzeba rozwodzić się nad zjawiskiem, które już było milion razy opisywane.

Jerzy Kowalewski, z listu do autora (5 czerwca 1985 r.)

Premiera: 2024

Wiersze dla taty. Nieskończoność łez - Dorota Wojtasiak

Tomik wierszy jest moim debiutem. Nigdy wcześniej nie czułam bodźca by pisać aż do teraz kiedy zmarł mój największy przyjaciel i autorytet. W tym cierpieniu po niepowetowanej stracie ukochanego ojca popełniłam łącznie 27 wierszy poświęconych jemu, tęsknocie za nim i poszukiwaniom jego.
Wszystkie wiersze są próbą poradzenia sobie z ogromnym bólem.
Stanowią formę rozmowy z nim i terapii dla mnie. Dotykają spraw metafizyki i sensu życia.
Są kwintesencją miłości do taty i swoistym hołdem dla niego.

Premiera: 24.01.2024